Italijanska kompanija Aehra konačno dala imena limuzini i krosoveru – gradi se fabrika
Aehra sa sedištem u Milanu prvi put je debitovala u javnosti 2022. godine, a osnovala su je dva Italijana: teorijski fizičar i primenjeni matematičar Hazim Nada i inženjer-preduzetnik Sandro Andreoti. Ime Aehra potiče od latinske reči aera, što znači vazduh i početna tačka, nova era kako tumače osnivači startapa. Aehrine debitantske modele dizajnirao je dizajner iz Lamborghinija Filipo Perini, a Franko Cimati, nekadašnji dizajner iz Ferrarija i Lotusa, pozvan je na poziciju glavnog dizajnera.
Aehra je pokazala prototip krosovera 2022. godine, prototip limuzine – 2023. godine, do sada nisu imali imena, sada imaju: krosover se zove Impeto (prevedeno sa italijanskog na srpski kao „pokretačka sila“, „inspiracija“) , limuzina je dobila ime Estasi („ushićenje“, „ekstaza“, „divljenje“). Istovremeno, kompanija je razjasnila glavne tehničke karakteristike debitantskih električnih automobila.
Impeto i Estasi su ko-platformski modeli, koji imaju oko 70% zajedničkih komponenti. Ukupna dužina krosovera je 5.050 mm, limuzine 5.060 mm. Visina krosovera je 1.620 mm, sedana 1.450 mm. Širina i međuosovinsko rastojanje Impeta i Estasija su isti – 2.000 mm i 3.025 mm, redom.
Ravna baterija se nalazi u podu i ima napredan sistem hlađenja. Kapacitet baterije je 120 kWh, domet na jednom punjenju oba modela će biti oko 800 km. Maksimalna snaga punjenja je 350 kW. Sistem je tromotorni: jedan elektromotor je instaliran na prednjoj osovini, dva – na zadnjoj, maksimalna kombinovana snaga elektromotora je 600 kW (816 KS).
Ubrzanje do 100 km/h će trajati manje od 3 s, maksimalna brzina je 260 km/h. Krosover će težiti oko 2.300 kg, sedan – 2.200 kg.
Karoserije Impetoa i Estasija imaju monovolumenski profil i podizna vrata tipa leptir krilo sa staklom bez okvira. Takođe su skoro u potpunosti napravljene od ugljeničnih vlakana. Gledajući jednodelne profilisane bočne zidove električnih automobila Aehre, njihova popravljivost je veoma upitna. U međuvremenu, Aehra tvrdi da je prvi masovni proizvođač putničkih automobila sa karoserijama od ugljeničnih vlakana – kompanija namerava da proizvodi 20-25 hiljada automobila godišnje.
Dizajn enterijera oba modela je znatno pojednostavljen u poređenju sa onim što nam je ranije prikazano: multifunkcionalni monitor podesiv po visini po celoj širini kabine je nestao sa instrument table, a zamenio ga je ekran za instrumente koji izgleda rutinski iznad spljošten volan i vertikalni multimedijalni ekran na centralnoj konzoli. Obrada je pojednostavljena, sitni detalji su razrađeni pažljivije – generalno, dizajn se optimizuje kako se približava serijska proizvodnja.
Jedino što je ostalo nepromenjeno je konstatacija da će unutrašnjost krosovera i limuzine biti veoma prostrana, da će udobno da smesti do pet NBA košarkaša.
Aehra je takođe saopštila da je odabrala lokaciju za izgradnju svoje fabrike: ona će se nalaziti u italijanskom gradu Mošano Sant’Anđelo u regionu Abruco. Cena fabrike je procenjena na 1,2 milijarde evra, dok rukovodstvo kompanije očekuje da će deo investicije preuzeti italijanska vlada u okviru programa podrške i razvoja nacionalne automobilske industrije – odgovarajuća aplikacija je već dostavljena.
Planirano je da izgradnja počne krajem ove godine. Fabrika Aehre otvoriće 540 radnih mesta, biće potrebno još 110 ljudi za prošireni kadar centrale u Milanu.
Aehra očekuje da će Impeto i Estasi biti lansirani krajem 2026. godine, a kasnije će u proizvodnju krenuti i treći model – superautomobil sa baterijom od 96 kWh i dometom od 670 km.
Cena Impetoa i Estasija još uvek nije poznata: ranije je pomenuta donja granica od 160.000 evra. Teško je zamisliti da bi novi brend mogao da proda 20.000 – 25.000 automobila godišnje sa takvom cenom.
Kompanija očekuje široku geografiju prodaje: prioritetna tržišta su Evropa, SAD i Bliski istok.
AutoRepublika
(207)
Nema ‘leba od ovoga…
Ima li bilo ko na dunjaluku iz automobilske industrije da razmišlja kao Henry Ford, da ponudi običnom čovjeku električar automobil po prihvatljivoj cijeni? Svi se nešto utrkuju ko će napraviti skuplje auto, a od toga kao što je Milan rekao nema hljeba.
imas lh koliko hoćeš, Tesla Model 3, MG4, Škoda Enyaq, e-2008 itd.
Samo Kinezi nude najmanje i male e-automobile. EU za sada samo prica pa cak ni u pricama ne moze da sidje ispod 20-25 hiljada evra.
2,3 TONE ROĐACI
ekološko vozilo 100 %
Stavi bateriju u prikolicu pa ce biti 500-600 kg laksi! 🙂
Oba modela imaju isti arhitektonski koncept:
– monospace, koji bi mogao da bude uzor nekom novom Lamborghiniju
– veoma kratak prednji deo
– veoma dugacka kabina
– veliko osno rastojanje
– aerodinamicki optimirana karoserija
– naglasen sportski dizajn.
Kreatori ovih modela iskoristili su do maksimuma prednosti kompaktnog e-pogona i time ostvarili veliki unutrasnji prostor i perfektnu aerodinamiku! Dizajn je takodje uspeo! Sa moje strane kompliment – bravo!
Pitanje je čiju tehnologiju koriste, ima li kineskih partnera u toj priči. NIje sve rečeno.
Tacno. Da li je to bitno? Kinezi su kao liferanti umesani svuda.
U principu nije bitno, ali oni samostalno da pokenu proizvodnju…teško. A uz kineske partnere puno lakše.
Pa to isto rade i veliki, BMW, Mercedes, VW – zasto onda ne bi i ova mala firma?
Ono sto je na kraju najvaznije, jeste kako je ceo auto ukomponovan i dizajniran.
Ovaj ovde je perfektan!