Stellantis sada zarađuje na električnim i hibridnim plug-in vozilima?
Stellantis je bio dosta u zaostatku sa električnim automobilima pre nekoliko godina. Bivši izvršni direktor FCA (Fiat Chrysler Automobiles) Serđo Markione je lobirao protiv propisa o električnim vozilima i uštedi goriva, a čak je i neslavno u jednom trenutku rekao kupcima FCA ne kupuju tadašnji Fiat 500e, tvrdeći da kompanija gubi novac pri svakoj prodaji (pogrešna tvrdnja).
Svojevrsni naslednik Markionea, sadašnji izvršni direktor Stellantisa Karlos Tavareš, dao je sopstvene izjave protiv prelaska na električna vozila, tvrdeći s vremena na vreme da to ide prebrzo i da su ciljevi preambiciozni.
Bez obzira na to, pošto su propisi Evropske Unije uvukli proizvođače automobila u „prisilnu“ elektrifikaciju, Stellantis je razvio niz električnih modela. I ispostavilo se da oni nisu najgori na tržištu. Iako se u prodajnim listama se mogu naći samo nekoliko Stellantisovih električnih, tačnije elektrifikovanih automobila na evropskoj listi top 20 u 2023. godini (Fiat 500e i Peugeot e-208), francusko-italijansko-američki konglomerat je u celini sada druga najprodavanija automobilska grupa u smislu automobila „na punjenje“. Zaostaje samo za Volkswagen grupom.
Dakle, s jedne strane, nije najluđa vest saznati da je Stellantis počeo da zarađuje na svojim električnim vozilima i „za razliku od nekih rivala, neće smanjiti proizvodnju istih“, kako je nedavno objavio CNN.
„Stellantisova strategija se veoma razlikuje od ostalih konkurenata iz Detroita. Držimo pun gas na elektrifikaciji“, rekao je Tavareš novinarima. Kako su se vremena promenila! I koliko uticajna može biti dobra zarada na proizvodu. Doduše, Stellantis i dalje računa prodaju priključnih hibrida kao značajan deo prodaje svojih elektrifikovanih vozila, i to je problem, ali barem izvršni direktor kompanije više ne priča o električnom smeću i rado prodaje više takvih vozila.
„Radimo veoma, veoma naporno da dovedemo marže profita elektrifikovanih vozila na isti nivo kao motori SUS“, dodao je Tavareš. „Još nismo tamo. Ali mi smo sve bliže”.
Naravno, ostvarivanje profita na električnim vozilima se svodi na njihovu prodaju u velikom obimu. Fiat 500e nije bio profitabilan kada je njegova prodaja još uvek otplaćivala račune za istraživanje i razvoj i postavljala proizvodne linije. „Dok je proizvođač električnih vozila bez sindikata Tesla najprofitabilniji američki proizvođač automobila, gubio je novac sve do 2019. godine. U tom trenutku Tesla je pravio onoliko električnih vozila koliko sada stari proizvođači automobila, kao što su Stellantis, Ford i GM proizvode, dok teže ka čistoj liniji električnih vozila”. Stvari se menjaju kada počnete da prodajete stotine hiljada ili milione jedinica modela.
„Ford, jedina kompanija koja je objavila rezultate odvojeno za električna i tradicionalna vozila, prijavila je da je prošle godine izgubila 4,7 milijardi dolara na električnim vozilima, ili više od 40.000 dolara po vozilu. General Motors ne objavljuje rezultate za električna vozila, samo kaže da ostaje na putu da postane profitabilan na tim vozilima u drugoj polovini ove godine. Oba brenda su odustala od planova proizvodnje za EV u poslednjih nekoliko meseci.
Dakle, da, Ford i GM imaju nekih problema sa električnim vozilima, i to verovatno objašnjava veliki deo halabuke jer prodaja električnih vozila nije ono što su očekivali. Isti problem imaju i tradicionalni evropski proizvođači.
AutoRepublika
(203)