Svi govore kako obožavaju sportske automobile s ručnim menjačima, ali ih u stvarnosti niko ne kupuje. To je očigledan razlog koji vodi ka ukidanju dalje ponude manuelne transmisije, ali ima i drugih motiva koji su jednako važni u neminovnom eliminisanju starih, dobrih šaltača, posebno u segmentu vozila sa sportskim atributima.
Nema tog puritanca koji neće reći da ništa ne pristaje tako dobro sportisti kao baš ručni menjač. Ali, ljudi iz upravo te grupe kupaca nisu istovremeno i oni koji često pazare nove automobile. Prodajne brojke, tačnije statistike prodaje pojedinih varijanti vozila su praktično prinudile proizvođače spotskih automobila da napuste ideju ugradnje klasičnih ručnih menjača u svoje pulene s najviše konjskih snaga.
Istini za volju, još uvek na tržištu ima i onih doslednih, otpornih na tekuće trendove. Tu se ističe Porsche s modelima označenim kao 718 i neprevaziđeni 911, koji se i dalje nude s ručnim menjačem, umesto automatske transmisije koju kompanija iz Štutgarta indeksira skraćenicom PDK. Tu je i BMW, koji u ovom trenutku u ponudi zadržava i performantne modele M2, M3 i M4 sa ručnim menjačima.
Međutim, u Aston Martinu će razočarati puritance. Model s ručnim menjačem Vantage AMR će nestati iz prodajnih kataloga, a novi šef marke Tobijas Mers će se odreći ranije tradicije. Lider je već najavio definitivno napuštanje tehnologije manuelne transmisije.
Šef kompanije Aston Martin je izneo još jedno zanimljivo zapažanje vezano za manuelnu transmisiju. Naime, kako je podsetio, sve je više očigledna tehnološka nekompatibilnosti tog tehničkog rešenja sa sve sofisticiranijim motorima koji se ugrađuju u izuzetne sportske automobile, koji su često i elektrifikovani, a po pravilu su i ekstremno snažni.
Upravo to je još jedan od ključnih razloga koji će usloviti da će još izvestan broj sportskih modal ostati bez stare dobre ručice menjača. Svi su izgledi da će se na tu tehnologiju nastaviti da oslanjaju jefitini gradski automobili, legendarni i konzervativni primerci Porschea, neki nostalgični modeli, kao i egzotici poput modela Gordon Murray T50.
AutoRepublika
(1837)
Ručni menjači u sporstkim automobilima su izgleda kao Alfe. Mnogi je hvale, a samo retki kupuju 😊😊😊 Osim karabinjera ( „… Uglavnom, Italijani su patriotski odlučili da pomognu vlastitoj industriji pa su naručili 1770 Alfa Romeo Giulija za svoja karabinjere, policijsku jedinicu koja je pod ingerencijom vojske…. “ )
Dodje mi da se prijavim u karabinjere.
Moj kandidati za sledeći automobil su svi automatici.Ne zato što ja to želim,naprotiv,nego nemam izbora,to što ja želim ide samo sa automatskim mijenjačem pa se ti hebi..Tako da sledeći automobil će biti prvi moj automobil sa automatskim mijenjačen.
Kazu, da ko vozi sa automatskim, ne vraca se na manuelni. Sto je sve vise istina, pogotovo u gradskoj voznji, a narocito u snaznijim automobilima.
Vozih se u Passatu alltrack DSG, sve vreme sam posmatrao kazaljku br obrtaja, brzina promene je fantasticna. Ne bih se zalio na takav menjac. Naravno ima i rucni mod, ali to je za povremene voznje, da se covek malo izduva na nekom krivudavom planinskom putu.
Znaću ti reći kada budem imao automobil sa automatskim mijenjačem dali se želim vratiti na šaltača ili ne🙂.
Evo ja sam taj koji je presao na automatik i ne bi voleo da se vrnem na manuelac, osim ako ne budem imao izbora.
Ti si prešao na automatik „usput“, jer si želeo hibrid, a to uvek ide zajedno …
Nezavisno od pitanja hibrida, za mene je za gradsku vožnju CVT najbolja/najudobnija vrsta automatskog menjača.
p.s. kad žćeš da nam preneseš utiske iz medjuperioda, možda neka dopuna ranijeg testa ili „hibridna iskustva posle godinu dana“ ?
Nema tu mnogo sta da se doda u odnosu na pocetni clanak. MIsljenje nisam promenio ni u jednom aspektu. Autom sam prezadovoljan. Mogu da kazem da se ona zastita karoserije i felni debelo isplatila u smislu odrzavanja spoljasnosti auta. Imao sam priliku da putujem van bgda, sa natovarenim gepekom do krova, zena, cerka i ja. Nema gubitka snage. Potrosnja je uprosecena izmedju 4 i 5, zavisnosti da li je zima ili je toplije.
A na koju zaštitu misliš?Nanokeramički premaz?
Da. Keramicki premaz za felne i karoseriju
Koliko te je došlo to evrića ako nije tajna?Msm znam da cijena varira u zavisnosti od atanja automobila i velicine, proizvoda koji se koristi. Ali cisto sam znatizeljan?
Ne secam se sad tacne cifre, ali mislim da je bilo izmedju 200 i 250e. Keramicki premaz karoserije, felni, i impregnacija unutrasnjosti (sedista i ostali tapacirani delovi enterijera)
Ti si zaista „ubo premiju“. Mislim to u pozitivnom smislu (da ti vozilo odgovara po svim parametrima). Čak je i ta potrošnja skroz ok. Često mi je žao što se ta Toyota i ja „nismo našli“ (što mi je bila mala, za moju naopaku konstrukciju tela). Meni Fiat posle 6 godina ima životni prosek brzine 37 km/h (nešto više gradske od vangradske), a „aplikacija kaže“ da mu je prosek potrošnje 5,59 ( Honda je posle godinu dana na 59 km/h (skoro sve vangradska) i 6,32 ).
Sa jedne strane imate motor čiji rad kontroliše elektronika. Imate sigurnosne sistem čiji rad kontroliše elektronika. Imate multimediju koja je elektronika. Imate 4×4 kojeg kontroliše elektronika… I imate mehanički, ručni mjenjač kojeg kontroliše čovjek.
Čovjeka je teško uskladiti da radi u savršenoj harmoniji sa elektronikom, zbog čega se većini vozača čini da nešto nedostaje automobilu, odnosno njegovom pogonu, a ne njima…
Ako ne možeš uskladiti čovjeka onda mu oduzmeš poslednji „upravljački“ dio u automobilu i pretvoriš ga u elektroniku, odnosno automatiku… Automobil tada funkcioniše savršeno, a svi eventualni nedostaci se pripisuju čovjeku. Jednostavno zar ne…
Automatski menjač je „must have“ za 90% vozača. Što zbog olakšavanja vožnje, što zbog neznanja istih da koriste manuelni pravilno. Ja kao neko ko uživa u vožnji i povremeno uđem u žustriji mod vožnje, lakše mi dođe oštra vožnja brdskim putem uz automatik u sport modu nego na manuelnom menjaču. Nema šanse da tako brzo izmenjam prve 3 brzine kao steptronic. Najveći plus za automatik je gradska vožnja i lagano kretanje u koloni vozila. Manuelni ostaviti za hard core vozače, koji znaju zbog čega i kako ih koriste. Tu i sebe negde vidim, kad sednem u manuelca odmah se prebacim… Pročitaj više »