Premijera: Hyundai Bayon (GALERIJA)
Južnokorejska marka predstavila je svoj novi SUV Bayon koji je smešten u B segment.
Bayon stiže kao naslednik za nekadašnji pomalo zaboravljeni i20 Active. Takmičiće se u vrlo teškoj klasi, gde modeli poput Renaulta Captura, Škode Kamiq i Peugeota 2008 vode glavnu reč. No, Korejci očito veruju da ovaj segment ima dovoljno prostora za još jedan model iako već imaju Konu koja je sličnih gabarita kao i Bayon.
Hyundai se opet okrenuo nesvakidašnjem dizajnu, sve u cilju da se Bayon istakne među brojnim konkurentima. Na anfasu vidimo dvodelnu svetlosnu grupu sa vrlo širokom i izraženom rešetkom. Pogled sa boka nije toliko upečatljv i uočljive su oštre linije na stranama vozila. Pozadi je korejska marka otišla korak dalje sa stilskim rešenjima i podari Bayonu zaista unikatan izgled.
Svetlosnu grupu spaja tanka LED traka koja se prostire celom širinom vozila, Lažni produžetak zadnjeg vetrobanskog stakla daje zaista jedinstven šmek zadnjem kraju vozila, mada je jasno da ovakav dizajn neće biti ugodan svakom oku.
Hyundai navodi da su svetlosne grupe izvedene u LED tehnologiji, potom da Bayon dolazi sa izborom točkova od 15, 16 i 17 cola. Pored toga, novi SUV ima ponudu od devet boja, uključujući i novi zeleni kolorit koji Korejci zvanično nazivaju Mangrove Green.
Kada je reč o enterijeru vozila, digitalizacija je ključna reč. Ispred vozača nalaze se dva ekrana. Jedan od 10,25 inča igra ulogu instrumentalne table, dok je drugi displej postavljen na centralnoj konzoli i koristi se za upravljanje informativno-zabavnim sistemom. Ovaj ekran može dolaziti sa dijagonalom od 8 ili 10,25 inča.
Južnokorejski proizvođač ističe da će Bayon biti u vrhu svoje klase u sferi konektivnosti u vozilu. Napred su postavljene dve USB utičnice i pozadi jedna, predviđeno je mesto za bežično punjenje mobilnog telefona, info-zabavni sistem je kompatibilan sa Android Auto i Apple CarPlay, a tu je i zvučni sistem za koji se pobrinula čuvena kompanija Bose.
Hyundai tvrdi da je Bayon vrlo prostran automobil za B segment. Dugačak je 4.180 mm, širok 1.775, visok 1.490 mm sa međuosovinskim rastojanjem od 2.580 mm. Klirens iznosi do 183 mm (sa točkovima od 17 cola). Prtljažnik ima zapreminu od 411 l, dok se sa preklopljenim zadnjim sedištima može računati na 1.205 l.
Novi SUV dolaziće sa čitavim nizom naprednih bezbednosnih sistema, što onih aktivnih, tako i pasivnih. Lista je vrlo dugačka, ali ne ulaze svi sistemi u spisak standardne opreme.
Bayon će u ponudi posedovati sledeće sisteme: za održavanje vozila u traci, adaptivni tempomat, limiter brzine, upozorenje na pospanost i nepažnju vozača, upozorenje na potencijalni sudar spreda i otpozadi, kao i na vozila u mrtvom uglu. Pored toga biće opremljen sistemom za pomoć pri parkiranju, kao i automatskim prebacivanjem sa dugih na kratka svetla kada u susret naiđe drugi automobil. Naravno biće ponuđen i AEB.
Kada je reč o paleti motora, Bayon će nuditi samo benzinske agregate, od kojih će neki biti potpomognuti sistemom blagog hibrida. Uvodna pogonska jedinica je atmosferski 1,2-litarski četvorocilindraš koji isporučuje 84 ks i uparen je sa petostepenim manuelnim menjačem. Dalje, tu je 1,0-litarski turbo benzinski motor sa tri cilindra odnosno 1,0 T-GDi.
Ovaj agregat dostupan je u dva izdanja sa 100 ili 120 ks, i obe verzije mogu imati ispomoć sistema blagog hibrida od 48 V (kod potonjeg je ona standardni deo opreme). Kada je reč o transmisiji, 1,0 T-GDi je povezan sa manuelnim šestostepenim menjačem ili automatikom sa dvostrukom spojnicom i sedam stepeni prenosa. Naravno, Bayon je sledio primer brojnih konkurenata, te ni on ne nudi pogon na sve točkove, već samo na prednjoj osovini.
Prvi primerci Bayona trebalo bi da stignu do novih vlasnika u Evropi sredinom tekuće godine. Očekuje se da će početna cena biti nešto viša u odnosu na hečbek i20.
AutoRepublika
(3251)
Da li je zaista morao ovako masivan D stub? Mnogo nebezbedno, u smislu vidljivosti, za gradsku vožnju.
A ovaj prastari 1,2 sa 84 ks i 5MT je zaista bruka da se i dalje nudi i to u potpuno novom modelu.
Nekada veoma davno je postojao i iX20, imao je bolesnu cenu (do 20 hiljada u Srbiji), a bazno je (mislim) dolazio sa 1,4, od 90 ks.
A ja mislio da će konačno neko reći: Svaka čast, nek je ostao bar jedan atmo četverocilindraš da brani boje stare škole… A sa ovim motorom bi mogao imati i manju cijenu. Mogao bi ovo biti prodajan auto, dizan mi je dobar, možd unutra malo ne prati vanjske linije ali ništa što se cijenom ne može ispeglati 🤣😂. Naravno ako cijena uopšte bude prihvatljiva… Taj zaključak sam dobio zbog dosta opreme koja nije standard i uvodni motor atmo, kao i to da je tu već Kona u istom segmentu koja će glumiti premium pa bi ovaj mogao držati donju stranu… Pročitaj više »
Ne može 1.2 atmo proći u EU bez visokih penala radi CO2 regulative. Obzirom da Srbija prati istu regulativu…
Ovaj motor ima svega 115gr/km u i20, u ovoj ruznjikavoj izvedbi je ocekivati malo vise, ili eventualno ako su doradili mapu pa mu smanjili emisiju CO2 na racun performansi, tako da do uvodjenja Euro7 standarda su donekle mirni.
“Svega” 115 g znači penale od 1.900 EUR / vozilu plus PDV (ako se prebacuje na kupca). Dakle, nema baš smisla u klasi auta koji bi trebao koštati 15.000 EUR.
Moze, ali ne moze da zadovolji kupce koji vole da patosiraju iz niskih obrtaja.
Opste je poznata tj.upitna ekonomicnost malih turbo motora u praksi
Kvariš dizajneru koncepciju, on želi masivan D stub, ti ne.?Moram ti reći da me ovaj zadnji kraj jako podsjeća na nekadašnji Citroen C4 kupe samo je još orginalniji.Dok današnji, novi Citroeni nisu ni blijeda sijenka nekadašnje orginalnosti, Hjundai sa dizajnom novih modela oduševljava, prije svega hrabrošću orginalnih ideja.
Mislim da su neki testeri laserom za sva testirana vozila merili i ukupan zbir mrtvih uglova (posmatrano sa pozcije vozača) i ti rezultati znaju biti zastrašujući (pojedinačne vrednosti i sam zbir).
Nije to mereno bez razloga. Ja razumem da pasivna bezbednost traži MALO deblji stub ( A, B, C i D ), ali, aktivna bezbednost traži što tanji. I treba naći meru razuma.
Ne može se dizajnerima dati ključna reč i previše zanemariti aktivna bezbednost (ovakvim D stubom kao na ovom vozilu).
Italijanski Quattroruote radi još taj test „preglednosti“…
Na ovom linku je primjer nekog prastarog testa gdje se mogu vidjeti izmjerene vrijednosti za Daihatsu Teriosa…
( https://docplayer.it/3223421-Al-contrario-un-pochino-e-cresciuta-anche-lei-ma-prova-su-strada.html )
ADAC radi također.
pre puno godina sam čitao reviju SAT, koja sarađuje sa Quattroruote, i obavezno su imali test preglednosti mereno laserom. U to vreme važan podatak, danas…samo se stil i dizajn gledaju
Sad se mjeri „šoraža“ (mjerna jedinica za „mekoću“ gume) instrument table 🤣😂🤣
Da, tačno, nisam mogao da se setim, što reče @mile s, to je prenosila/preuzimala i revija SAT.
Promijeniš materijal i ne treba ti debeo stup. Trošak jest veći ali…njih brine jedino trošak .
Odnedavno vozim Up! Posto sam bas krupan 120kg+, sediste mi je pomereno do kraja i vec 3 puta mi se desilo da od A stuba u toj poziciji sedenja ne primetim ljude koji krecu na pesacki. Opcija je da primaknem sediste, ali mi je onda neudobno ili da menjam auto.
Pa tako je meni sa mercedesom. Samo ti si prevelik za up.
Čini mi se da najnezgodnije položen A stub imaju Seati…
A najbolja opcija mi je dvostruki kao na C3 Picasso modelu.
Nema efekata „nevidljivog“ pješaka, koji je posebno izražen kod skretanja u desnu stranu…
Jao, moje oči!
Pregledan je ko bunker. Plastika je tvrda ali profilirana pa ono, ne znam sta bih rekao, al ne bi propali da su malo gume stavili.
Veliko je pitanje kako će ga cenovno pozicionirati. Moraće ispod Kone, a opet ovo nije manji (kraći) model… Bomo videli.
Mene bi bilo sramota ne staviti double chevron na ovo… Ili ono sajam i prolazd ti ljudi iz Sitroena pored standa