Ekonomska kriza vraća u igru nove automobile od 10.000 evra?
U potencijalno velikoj svetskoj ekonomskoj krizi i recesiji koju ovih dana najavljuju stručnjaci sa svih meridijana, da li će automobilska industrija primeniti recept od pre desetak godina?
Kupujete nov automobil u Srbiji, ali imate najviše 10.000 evra na raspolaganju? Ne morate puno vremena da provedete po izložbeno-prodajnim salonima, jer vam je izbor veoma mali.
Pogotovo ako ne želite neki od automobila A segmenta, onda možete birati između modela koji se mogu prebrojati na prste jedne šake. Naravno, tu je niskobudžetna Dacia i nekolicina vozila drugih proizvođača, ali u suštini cene novih automobila otišle su veoma visoko.
Razloga je više, od toga da je elektrifikacija naterala brendove na nove troškove (koje naravno na kraju uvek plaćaju kupci), do toga da je implementacija naprednih aktivnih bezbednosnih sistema povećala cenu novih vozila.
Tako smo (uz naravno konjokradički mentalitet lokalnih distributera) došli do frapantnih činjenica. Pa imamo primere da nekoliko modela B segmenta uz malo bolju opremu lagano dobace do 20.000 evra. O segmentu iznad (C) da i ne govorimo…
Međutim, vratimo li se desetak godina unazad, setićemo se nešto drugačije slike tržišta novih automobila u Srbiji.
Nakon što je SEKA (svetska ekonomska kriza) zakucala na vrata razvijenih zemalja, efekti su se osetili i kod nas. Automobilska industrija bila je primorana da ponudi pristupačnije modele, pa se tako u jednom trenutku na tržištu moglo naći gotovo dva tuceta vozila čija je početna cena bila ili debelo ispod 10.000 evra, ili par stotina viša u odnosu na tu magičnu granicu.
Naravno, činjenica je bila da su bili uglavnom nuđeni slabiji agregati, te i da je oprema bila siromašna, no to ne menja podatak da je ponuda ovakvih vozila pre 7-8 godina bila bogata.
Osim standardne Dacije koja ni nema nameru da izlazi iz tog cenovnog ranga, bilo je tu pregršt modela drugih proizvođača čija je cena počinjala ispod 10.000 evra, kao npr: Ford Fiesta, Hyundai i20, Kia Rio, Opel Corsa, Suzuki Swift, Seat Ibiza itd…
No, tada su se mogli naći i nešto veći automobili za nekih desetak hilljada evropskh novčanica, pa je tako u ponudi bio Peugeot 301 (kao i blizanac iz Citroena), potom Opel Astra Classic III, Fiat Linea, Škoda Rapid…
Dakle, da li bi danas proizvođači opet mogli da spuste cene svojih vozila i omoguće kupovinu novog automobila za manje od toliko puta spomenutih 10.000 evra?
Apsolutno. Naravno, bilo bi tu opet „čerupanja“ opreme (kao što se uostalom i bez korone radi), i moralo bi se poraditi na tome da ponuđeni agregati ne emituju isuviše štetnih gasova, kako ne bi naštetili proizvođaču kada je reč o flotnoj emisiji.
Niskobudžetni primeri iz Rumunije i Češke
Uostalom, ideja o niskobudžetnim vozilima nije nova u Evropi, zapravo daleko od toga. Videli smo to u nedavnoj prošlosti kroz dva različita pristupa Renaulta i Volkswagena.
Renault se posvetio rumunskoj Daciji kojoj je podario svoje platforme i stare, proverene agregate. Dacia je bazirana u zemlji u kojoj plate nisu naročito visoke, i uz pragmatičnost njenog rukovodstva godinama uspeva da održi niskobudžetnu filofoziju živom. Ne samo da joj to polazi za rukom, već iz godine u godinu beleže sve bolje prodajne rezultate.
Drugi pristup imao je (alavi) Volkswagen sa Škodom. Isprva je učinio isto što i Renault, s tim da je podario češkim modelima nešto više prostora u kabini. Škoda je brzo dobila na popularnosti, što zbog svojih kvaliteta, što zbog uticaja nemačkih i engleskih stručnih medija na potrošače u tim zemljama. Ipak, nakon prvobitnog low budget stava došlo je do promena.
Rukovodstvo Volkswagena shvatilo je da može da podigne cene vozila Škode, pa su tako cenovne razlike između modela matičnog nemačkog brenda i čeških vozila sve manje, odnosno rasle su do nivoa da je u cenovnom smislu današnja Škoda postala dojučerašnji Volkswagen.
A i B segment postaće popularniji
Ukoliko recesija postane toliko snažna kako se govori ovih dana u svetskim medijima, jasno je da će SUV manija izgubiti na zamahu.
Do sada su proizvođači plasirali SUV modele sa ciljem da za automobil sa nešto više prostora i većim klirensom od standardnih vozila uzmu daleko više novca. Za očekivati je da će u takvim novonastalim uslovima krosoveri izgubiti na popularnosti, a da će profitirati mali automobili iz A i B segmenta.
Vozila iz ove dve klase, s godinama su porasla u praktično svim dimenzijama, i iako još uvek mala, nisu više tako tesna kao nekada. Uostalom, ovakvi modeli mahom koriste agregate skromne snage, što je povoljno kako za registraciju, tako i za potrošnju goriva.
Verovatno je i da će određeni proizvođači ponuditi vozila iz viših segmenata (npr. C klase) po znatno nižoj ceni. Uostalom, mali gradski automobili često se smatraju uvodnicima u gamu nekog brenda, gde kasnije potencijalni kupac prelazi na veći model.
Sve ove prognoze ipak treba uzeti sa dozom opreza. Još je rano govoriti o posledicama ove pandemije koja hara na svetskom nivou, i pitanje je kako će najveće svetske sile reagovati na eventualne probleme nakon što se nedaća zvana „korona“ okonča.
Šta god da bude, bilo bi lepo opet videti izbor automobila sa početnom cenom nižom od 10.000 evra u kojem učestvuje više od 15 modela. Međutim, iako bi mnogim proizvođačima bilo jednostavno proširiti stanište pristupačnijih modela i njihovih verzija sa, ekonomski skromnijih tržišta poput Indije, Afrike ili Južne Amerike, na Stari kontinent, ipak bi to u praksi bilo teško izvodljivo zbog bezbednosnih i ekoloških propisa Evropske unije.
Đorđe Platiša
(12706)
Obzirom da je Tramp u USA “povukao nogu” sa popuštanjem primene ekoloških mera, verovatno će i u EU uslediti slična odluka koja će pomoći da se više trujemo i jeftinije vozimo. Možda nam je i trebao jedan opšti reset, obzirom na divljanje cena za svaki novi model. Da li će popustiti i propisi za obavezne bezbednosne mere, ostaje da vidimo.
Daj limtemo ne rise sa resetom…ukopaj gravu i veruj milevi
Nekad si za cca 10K mogao da kupiš i30. Sad jedva i i10..
to je tacno, ja sam uzeo ceeda za 11k, novog sa srednjim paketom opreme. Ali ti danas mozes i fiat tipo da uzmes za slicnu lovu.
„Škoda je brzo dobila na popularnosti, što zbog svojih kvaliteta, što zbog uticaja nemačkih i engleskih stručnih medija na potrošače u tim zemljama.“
bravo, vidimo cemu sluze mediji.
Da, bili su jedno vreme neki i30 i ceed, 1,4 od 109 ks, za oko 10k. Kod nas su takvi bili sa 2 air baga. Oni sa 6 jastuka (i malo boljom ostalom opremom) su bili oko 11k. Meni je taj i30 karavan bio prelep. Bočna silueta mi je bila za desetku. Pa i onaj posle mi je bio lep. Lepši nego aktuelni. Koji je nesporno odlično vozilo. Čudi me da je kod nas i30 zvanično još uvek dostupan samo sa 1,4 MPI 100, a i20 i sa 1,0 T-GDI 100. Po meni, aktuelni i30 se kod nas „nije primio“… Pročitaj više »
Taj 1.4 109 je subjektivno bio „mrtvo puvalo“ u odnosu na kasniji 1.4 100. Probao, uverio se. A još jedna „sjajna“ karakteristika me odvojila od vlasništva nad i30, njegov tvrdoglav afinitet ka rđanju. Ali naravno, ništa nisam naučio, pa sam postao vlasnik jednog još poznatijeg, da ne kažem najpoznatijeg korodijaša. Koga sam se srećom posle mučnih 6 godina pakla otarasio, sa sve panoramom u podu..
Dobro, ali, i tako „super-korodivan“, taj sutomobil je mogao da se vozi po suvom, kao neka fancy antilop cipela? Svakako je imao neku, makar ograničenu, upotrebnu vrednost.
Vozio sam, inače, taj 1,4 od 109 ks i … meni je bio ok 🙂
p.s. Možda ja uopšte nemam osećaja za automobile.
Јесте, лети је могао, али не ујутро због росе, нити кад је влажност ваздуха велика.. 1.4 100 сам нагласио јер се углавном наводио као подмоторизован, а мени био ок. Као и ceed sa tim istim motorom. Zahvaljujući gospodinu iz Kia-e, ipak tada odleteh u drugo jato. A to da li će sad doći do plime jeftinih vozila ispod 10K, verovatno neće. Osim sa jednim erbegom, dva cilindra, tri točka i 4 sedišta..
za voznju po autuputu nije bas nesto, ali za d§kanje po nasim cestama i mahalama je vise nego solidan, jeftin za odrzavanje bez izrazitih kvarova. Hrdja sve od metala ako je iz Bavarske, imao sam jedan takav slucaj, kocnice inace hrdjaju kada auto stoji, ako mislis na to. Vrata i gepek su imali opoziv zbog – hrdje. zamjena vrata bila je besplatna unutar garancije i vremena trajanja opoziva. sjedala se brzo habaju i poderu, voda ulazi kroz jedan od prolaza u suvozacevim vratima na kojima je saraf, a valjda je tu smjestena elektronika pa je na konzoli svijetlila lampica za… Pročitaj više »
1. Zaboravljate da i u svetskim ili evropskim okvirima postoji nesto sto se zove inflacija. 10.000 evra danas i 10.000 evra pre 10 ili 15 godina su dve razlicite stvari. 2. Pre 10-15 godina je Renault u Daciu mogao da ubaci osmoventilski ‘energy’ motor koji vodi poreklo iz poznih osamdesetih. Danas, zahvaljujuci sve strozijim ekoloskim propisima uopste nije jednostavno ponuditi motor od pre 20 godina. 3. Uz sve stroze ekoloske propise, bezbednosni propisi su takodje sve zahtevniji. Uz danas obavezne ESP, TPMS itd, od 2022 ce u EU biti obavezni sledeci sistemi: Drowsiness and attention detection Distraction recognition / prevention… Pročitaj više »
Koja kriza kad sam ja 2009. kupio nov za 8.000 evra