Fabrika u kojoj se proizvode modeli iz X serije, sa uzdužno postavljenim motorom, u završnoj je fazi priprema za proizvodnju novog krosovera BMW X5. Jasno, radi se o pogonima lociranim u Spartanburgu, u Južnoj Karolini. Sam početak proizvodnje će se dogoditi u kasnijem delu ovog leta.
Od kada je predstavljena prva generacija popularnog velikog krosovera, 1999. godine, prodat je u “tiražu” od 2,2 miliona primeraka širom sveta. Do sada je predstavljeno tri generacije, a od jeseni će se u prodaji naći i četvrto pokoljenje.
Pogoni u Spartanburgu su više puta proširivani, od momenta kada su počeli sa radom, davne 1994. godine. Malo ljudi je upoznato sa činjenicom da je prvi model koji je silazio sa traka ovog pogona, sedan BMW 318.
Četvrta generacija BMW-a X5 će biti deseti model koji će se proizvoditi u Spartanburgu, a pre toga je u neposrednoj prošlosti startovala montaža modela X3, X4 i X6. Planirano je da se vrlo brzo dostigne maksimalan godišnji proizvodni kapacitet fabrike, koji iznosi 450.000 vozila.
Imajući u vidu velike tenzije u međunarodnim ekonomskim odnosima koje je inicirao američki predsednik Donald Tramp, BMW ne propušta priliku da naglasi važnost postrojenja u Južnoj Karolini, kao i činjenicu da je upravo minhenski gigant najveći izvoznik automobila iz Amerike, mereno finansijskom vrednošću izvezene robe, a ne brojem izvezenih četvorotočkaša.
Počev od starta montaže prve generacije modela X5, dva od proizvedena tri velika krosovera u ovoj fabrici, bila su namenjena inostranim tržištima. Kada se u obzir uzme i činjenica da se u Spartanburgu proizvode i X3, X4, i X6, onda se dolazi do zaključka da je preko 70% proizvodnje na godišnjem nivou, eksportovano na druga tržišta.
U fabrici u Južnoj Karolini, na početku poslovanja, uhlebljenje je pronašlo 500 ljudi, davne 1994. godine. Danas tu radi 10.000 ljudi, uz perspektivu zapošljavanja još 1.000 radnika, do 2021. godine.
Lane je Univerzitet iz Južne Karoline (University of South Carolina) pripremio studiju koja je identifikovala da na svakih 10 radnih mesta u fabrici u Spartanburgu, dodatnih 90 radnika pronađe posao koji je direktno nastao kao posledica rada tih pogona. Dobrobit za američku ekonomiju je očigledna i znatno je sveobuhvatnija od samih direktnih koristi.
Povrh svega, američka ispostava BMW-a, nabavlja sirovine i komponente od preko 300 dobavljača koji posluju u SAD. Tokom 2017. godine, finansijska vrednost tih nabavki je iznosila blizu 6 milijardi američkih dolara.
(428)
Znači završna obrada neće biti na vrhuncu no ajde, kako bi rekli „Bmw je to,to se oprašta 🙂