1. Home
  2. Zelene strane
  3. Prva FCEV železnička kompozicija puštena u rad u Nemačkoj
Prva FCEV železnička kompozicija puštena u rad u Nemačkoj
0

Prva FCEV železnička kompozicija puštena u rad u Nemačkoj

451
0
Podelite sa prijateljima:

Francuska kompanija koja se bavi proizvodnjom železničkih kompozicija, Alstom, proizvela je dve šinske kompozicije koje kao pogonsko gorivo koriste vodonične gorivne ćelije. Vozovi su isporučeni naručiocu iz Nemačke tokom prethodnih dana, a biće korišćeni za saobraćaj na liniji dugoj stotinak kilometara, koja spaja nekoliko gradova na severu te zemlje.

Kukshaven, Bremerhaven, Bremerverde i Bukstehude su gradovi koji se mogu pohvaliti prvim železničkom FCEV linijom. Novi vozovi će u saobraćaju zameniti stare dizel lokomotive. Uskoro se očekuju i nova železnička FCEV pojačanja ovim vozovima, s obzirom na to da je Alstom već ugovorio isporuku četrnaest novih jedinica, koje bi trebalo da budu puštene u saobraćaj pre 2021. godine. Ova serija vozova je ponela naziv Coradia iLint.

Železničke kompozicije su početni korak u faznom smanjenju štetnih emisija uzrokovanih transportom u Nemačkoj, što je veoma važno u odnosu na proklamovane ciljeve političke elite. Ipak, transport zasnovan na upotrebi vodonika kao pogonskog goriva se suočava sa dečijim bolestima. Naime, vodonik je teško uskladištiti, a i sam proces proizvodnje vodonika je zahtevan sa aspekta utrošene električne energije, pa kao takav ni on nije savršen. Trenutno se vodonik najčešće proizvodi iz prirodnog gasa, što svakako nije dobitna kombinacija u ekološkom smislu, kao što to nije ni, ipak nešto podesnija, elektroliza vode.

Kao što smo u više navrata izveštavali, prednosti FCEV vozila su značajne. Dopuna rezervoara traje kratko i sa aspekta potrebnog vremena je potpuno konkurentna konvencionalnim vozilima. Zbog težine kompozicije koju vuku lokomotive, upotreba baterijskih jedinica za skladištenje električne energije je potpuno bespredmetna. Prednost vozova koji koriste vodonik kao pogonsko gorivo se ogleda i u odsustvu potrebe za elektrifikacijom pruge, celom svojom dužinom, što je u finansijskom smislu, veoma intenzivna investicija.

Pol Mutolo, direktor Spoljnog partnerstva za Centar za energetske materijale Kornel univerziteta (External Partnerships for the Energy Materials Center), je izjavo da su FCEV železničke kompozicije odlična ideja. “Nemačka kao svetski lider u razvoju tehnologije vodoničnih gorivnih ćelija pruža dobar primer koji bi trebalo da prati Amerika. Sektor teškog transporta je sledeće veliko tržište za FCEV vozila.“

Za sada, dve lokomotive marke Alstom će biti u prilici da dopunu rezervoara izvrše u Bremerverdu, a rezervoar je smešten neposredno uz prugu, na samoj stanici. Kompanija nije saopštila detalje u vezi dobavljača za vodonik. Ipak, poznato je da će ova stanica za punjenje biti u stanju da opslužuje i dodatnih 14 vozova, čija se isporuka očekuje u naredne tri godine.

Alstom je naveo da kompozicija poseduje autonomiju od hiljadu kilometara, tako da je moguća dopuna na dnevnim osnovama. Maksimalna brzina voza je 140 km/h. Sva eventualno preostala neutrošena energija se deponuje u baterijama, a zahvaljujući upotrebi elektromotora, ovo rešenje je znatno podesnije u odnosu na dizel alternativu, i zbog nižih nivoa buke.

Potpuni podaci o plaćenom iznosu za isporučene vozove nisu obelodanjeni. Poznato je da je regija Donja Saksonija participirala u finansiranju nabavke 14 dodatnih kompozicija iznosom od 81 miliona evra. Pored toga, u kompletiranje finansijske konstrukcije se aktivno uključila i federalna vlada koja je obezbedila sredstva za rad projekta Nacionalne inovativnosti, odnosno njegovog dela orijentisanog ka istraživanju vodoničnih gorivnih ćelija.

(451)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments