1. Home
  2. Industrija
  3. Lekcija za ostale: Automobilska industrija u Slovačkoj
Lekcija za ostale: Automobilska industrija u Slovačkoj
1

Lekcija za ostale: Automobilska industrija u Slovačkoj

4.89K
1
Podelite sa prijateljima:

U vreme SFRJ, Jugosloveni iz svih republika odreda su smejalo Česima i Slovacima koji su u tu zemlju najčešće dolazili na odmor. U to doba, standard Čeha i Slovaka bio je predmet podsmeha na ovim prostorima, danas je situacija drastično drugačija. 

Slovačka i Češka su nakon mirnog razilaska krenule putem evropskih integracija i ekonomskog boljitka. Mada Slovaci nemaju sopstvenu marku, može se slobodno reći da im i ne treba, jer na godišnjem nivou proizvedu više od milion vozila. Tako je, zemlja sa pet miliona  i četiristo hiljada stanovnika postala država sa najvećim brojem proizvedenih automobila po glavi stanovnika.

Ukoliko se osvrnemo na istoriju automobilske industrije videćemo da su tokom komunističkog perioda sve veće fabrike bile smeštene u Češkoj, te da je jasno da Slovaci nisu imali ni potrebno znanje za pokretanje sopstvene marke nakon pada komunizma.

Otkud ovakav uspeh?!

Šta će ti sopstvena marka, koja će realno gledajući teško moći da se samostalno izbori na izuzetno kompetitivnom tržištu kao što je  Evropa? Slovaci su stoga pristupili automobilskoj industriji drugačije, tražili su partnere koji će u njihovoj zemlji sklapati automobile.

Jedna od retkih fabrika vozila u Slovačkoj bio je BAZ (Bratislavské Automobilové Závody) koji je tokom istorije sarađivao čak i sa Alfa Romeom. No, nakon pada komunizma, 1991. godine ovaj pogon dolazi u ruke Volkswagena, otkad počinje romantična kapitalistička priča o srećnom germansko-slovačkom braku.  Danas, ova fabrika je specijalizovana za proizvodnju velikih SUV modela cele VW grupe, kao što su Audi Q7 i Q8, Volkswagen Touareg i Porsche Cayenne.

Dakle, nakon VW-a, u Slovačku su stigli i drugi proizvođači. Jasno, uspeh nije došao preko noći, ali sami Slovaci ističu nekoliko razloga za dolazak automobilskih giganata u njihovu zemlju. Pre svega, Slovačka je članica EU, evro zone i NATO. Njihova Agencija za investiranje i razvoj trgovine navodi kao jedan od najznačajnijih faktora političku i ekonomsku stabilnost zemlje. Pored toga, navodi se i strateška pozicija Slovačke, u radijusu od svega hiljadu kilometara živi 300 miliona potencijalnih klijenata odnosno kupaca automobila. Uz to, ova centalnoevropska država može se pohvaliti i sa odličnom putnom infrastrukturom.

Danas, automobilska industrija je najvažnija grana privrede u Slovačkoj. Tu je direktno ili indirektno zaposleno 250 hiljada ljudi, vrednost izveženih automobila u 2016. godini bila je 26 milijardi evra, što je 40% od ukupnog industrijskog izvoza Slovačke.

Marke sa fabrikama u Slovačkoj

Već pomenuta VW grupa sklapa svoje automobile u ovoj zemlji od 1991. godine. Fabrika u Bratislava postala je mesto za proizvodnju velikih, luksuznih SUV modela, ali se uz njih ovde proizvodi i cela porodica malih automobila. Naime, pogon u prestonici Slovačke proizvodi i VW up, Seat Mii i Škodu citigo. Interesantno je da fabrika u Bratislavi pod jednim krovom sklapa automobile čak pet brendova.

Volkswagen Bratislava zapošljava više od 12 hiljada radnika, a u 2016. godini sa proizvodnih traka sišlo je 388.687 automobila, iste godine zabeležili su priliv novca od 7,6 milijardi evra.

Kia Motors Slovakia je zvaničan naziv prve i za sada jedine fabrike ovog južnokorejskog brenda u Evropi. Osim vozila proizvode i motore. Sama fabrika smeštena je u neposrednoj blizini grada Žilina i otvorena je 2004. godine. Kia Motors Slovakia zapošljava 3.800 ljudi, a u 2016. godini proizveli su 339.500 automobila. Ovde se sklapaju modeli Ceed, Ceed Sportswagon, Sportage i Venga. U 2016. godini Kijina fabrika imala je prihode od 5,56 milijardi evropskih novčanica.

PSA Slovakia je fabrika francuskog giganta smeštena u gradu Trnavi. Osnovana je 2003. godine i trenuto zapošljava 3.500 ljudi. Francuzi se posebno ponose ovim pogonom jer isti važi najprofitabilniji u celoj PSA grupaciji. U 2016. godini ovde je sastavljeno 315.050 automobila, a ukupan prihod iznosio je 5,51 milijardu evra. PSA u Slovačkoj proizvodi Peugeot 208, Citroen C3 i Citroen C3 Picasso.

JLR Slovakia je nova fabrika koja će sa radom početi krajem tekuće godine. Slovaci ističu da je u pitanju najveća investicija u sferi automobilske industrije u Evropi u poslednjih sedam godina. Ukupna vrednost investicija je 1,5 milijardi evra, a sam JLR već je najavio da će sklapanje modela Discovery biti premešteno u novi pogon u Slovačkoj. Vlasnik britanske automobilske alijanse, Tata Motors, već je najavio da će fabrika u početku proizvoditi oko 150 hiljada vozila, i da će biti zaposleno 2.800 ljudi. Ono o čemu se manje govori u britanskim medijima jeste da je Slovačka uspela da dovede JLR uprkos tome što su se i druge zemlje iz okruženja takmičile za dolazak ostrvskog giganta. Vlada Slovačke pomoći će izgradnju novog pogona kroz subvencije u vrednosti od 130 miliona evra.

Uz pomenute marke, u ovoj zemlji radi i više od 350 fabrika koje proizvode određene automobilske komponente. Očekivanja zvaničnika je da će ovaj broj dodatno porasti kada JLR pusti u rad novu fabriku.

Pogon PSA u Slovačkoj

Budućnost automobilske industrije u Slovačkoj

Uprkos odličnoj strateškoj poziciji, dobroj infrastrukturi i pomoći države, većina proizvođača stigla je u ovu zemlju zbog kvalifikovane, ali jeftine radne snage. Slovaci potencijalnim investitorima u automobilskoj industriji (ali i ostalim privrednim granama) dostavljaju prosek plate za određene pozicije.

Tako primera radi je 2016. godine prosečna mesečna plata za jednog varioca u fabrici automobila na istoku zemlje bila 1.000 evra, u centralnom delu 935, a na zapadu zemlje 1.030 evra. CNC programer bio je plaćen za mesec dana rada na istoku 1.400, u centralnoj oblasti Slovačke 1.375, dok je na zapadu države dobijao 1.500 evra. Najnižu prosečnu platu imaju „obični“ radnici čija mesečna primanja variraju od 660 do 840 evra. Sve iznete informacije su zvanični podaci Agencije za investicije i razvoj trgovine. 

Stoga ne čudi da je prošle godine došlo do štrajka u Volkswagenovoj fabrici u Bratislavi. Obustava rada trajala je pet dana, a nakon posredovanja slovačke vlade došlo se do rešenja. VW grupa pristala je da poveća minimalnu platu na 834 evra, dogovorena je povišica plate svim radnicima od 14% kao i jednokratna isplata od 500 evra svim radnicima. Možda ovaj protest se ne čini kao veliki problem nama u Srbiji koji smo navikli na slične pojave, međutim štrajk radnika u pogonu u Bratislavi najveći je štrajk u privatnoj kompaniji u istoriji Slovačke.

Nemačke kompanije su glavni investitori u Slovačkoj, te se tamošnja štampa pribojava novih štrajkova, zahteva za većim platama, ali i nedostatku radne snage.

Uprkos tome što se slovačke vlasti maksimalno trude da obezbede dovoljan broj radnika, činjenično stanje je da je broj raspoloživih ljudskih ruku sve manji. Ujedno, Slovaci se dugo opiru dozvoljavanju „uvoza“ radne snage iz drugih evropskih zemalja koje nisu članice EU.

Slovačka vlada predviđa da će broj proizvedenih automobila 2020. godine iznositi rekordnih 1.350.000. S obzirom na aktuelne trendove u automobilskoj industriji, kao i otvaranje fabrike JLR-a, apsolutno nema razloga da se kaže da je iskazana cifra nerealna. Slovaci su napravili pravo čudo sa automobilskom industrijom u njihovoj zemlji, a nama ostaje samo jedno: da gledamo i učimo.

Đorđe Platiša 

 

 

 

 

(4892)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

1 Komentar
Inline Feedbacks
View all comments
moron

Očito je da nije sve u niskoj prosečnoj ceni radne snage … Možda je najveća sreća i komparativna prednost Slovaka zpravo bilo to što nisu imali naše političare i ekonomiste da ih „vode“. Našima bi se i zelen bor u ruci sasušio …