1. Home
  2. Održavanje
  3. Zamajac podeljene mase – šta je to i kako funkcioniše?
Zamajac podeljene mase – šta je to i kako funkcioniše?

Zamajac podeljene mase – šta je to i kako funkcioniše?

13.62K
4
Podelite sa prijateljima:

Zamajac podeljene mase je rotaciona mehanička komponenta koja se koristi da bi obezbedila neprekidnu (rotacionu) isporuku energije u sistemima u kojima energetski izvor nije kontinualan. On funkcioniše isto kao i konvencionalni zamajac, ali prigušuje bilo kakvo nasilno variranje obrtnog momenta ili nivo obrtaja koji može da prouzrokuje neželjene vibracije. Redukovanje vibracija se postiže akumuliranjem uskladištene energije u dva zamajca podeljene mase u izvesnom vremenskom periodu, uz amortizovanje uz pomoć niza snažnih opruga, koje funkcionišu u skladu sa izvorom energije, a zatim se ta energija oslobađa pri mnogo višoj stopi u relaivno kratkom vremenskom periodu. Kompaktni zamajac podeljene mase često uključuje  kompletno kvačilo, uključujući korpu i lamelu.

Istorija

Zamajci podeljene mase su razvijeni da bi se izborili sa eskalacijom snage i obrtnog momenta, posebno pri nižim obrtajima. Sve veća pažnja koja se obraća na ekologiju i sve stroži standardi, za posledicu imaju razvoj efikasnijih motora, smanjenje broja cilindara na tri ili čak dva, ujedno obezbeđujući više obrtnog momenta i snage pri nižim obrtajima. Međutim, posledica toga dolazi u vidu povećanih virbacija koje tradicionalne lamele ne mogu da apsorbuju. Tu na scenu stupa zamajac podeljene mase i čini nova tehnološka rešenja mnogo prihvatljivijim.

Schaeffler konverter obrtnog momenta sa apsorberom u vidu klatna, koji kojisti zavojne opruge zamajca podeljene mase.

Apsorpcioni kapacitet vibracija zavisi od pokretnih komponenti zamajca podeljene mase, a one su, naravno, podvrgnute habanju. Kada god dođe do zamene kvačila, treba da se proveri zamajac podeljene mase da bi se uvideo stepen istrošenosti. Dve ključne karakteristike habanja su slobodan hod i klaćenje. Ove vrednosti treba da se izmere da bi se odredilo da li je zamajac potpuno funkcionalan. Specifikacije vezane za limit habanja mogu da se nađu u uputstvu za upotrebu vozila ili dokumentaciji proizvođača.

Tipovi

Glavni tip nosi naziv planetarni zamajac podeljene mase. Planetarni sistem zupčanika i prigušivač torzije su inkorporirani u glavni zamajac. U ovu svrhu, on je podeljen u primarnu i sekundarnu masu, povezane manjim u sprezi dva zupčanika, dok su između njih četiri različita tipa zavojnih opruga:

Individualna savijena opruga  

Najjednostavnija forma zavojne opruge je standardna individualna opruga.

Jednostepena zavojna opruge u paraleli

Ove standardne opruge se zovu paralelne opruge jednog stepena. One se sastoje od spoljne i unutrašnje opruge gotovo iste dužine, povezanih paralelno. Individualne karakteristike spirale ove dve opruge formiraju karakterističan zavoj uparene opruge.

Dvostepena zavojna opruga u paraleli

U slučaju dvostepene opruge imamo dve zavojne paralelne opruge, jednu unutra i jednu spolja, ali u ovom slučaju unutrašnja opruga je kraća, tako da reaguje kasnije. Karakteristična spirala spoljne opruge se prilagođava nakon startovanja motora. Mekša spoljna opruga reaguje isključivo kada je potrebno povećati problematični raspon frekvencije rezonance. Kada se poveća obrtni moment, dostižući maksimalnu vrednost, unutrašnja opruga se takođe aktivira. U ovoj drugoj fazi, unutrašnja i spoljna opruga rade zajednički. Saradnja opruga na taj način obezbeđuje dobru akustičku izolaciju pri bilo kojem broju obrtaja motora.

Trostepena zavojna opruga

Ova zavojna opruga se sastoji od jedne spoljne i dve unutrašnje opruge sa različitim karakteristikama elasticiteta, spojenih u nizu. Ova kategorija zavojnih opruga koristi u isto vreme dva koncepta: paralelnu i konekciju u nizu, da bi se osigurala optimalna torziona kompenzacija za bilo koji nivo obrtnog momenta.

Princip rada zamajca podeljene mase. Crno: opruge apsorbera. Crveno: zamajac sa strane kolenastog vratila. Plavo: zamajac sa strane menjača.

Princip rada zamajca podeljene mase. Crno: opruge apsorbera. Crveno: zamajac sa strane kolenastog vratila. Plavo: zamajac sa strane menjača.

Zamajce ovog tipa proizvodi poznata kompanija Schaeffler, a distributer njihovog programa u Srbiji je firma WINT.

Priredio: Pavle Barta

AutoRepublika

Fotografije: Wikipedia

 

(13619)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

4 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
moron

„Kako funkcioniše?“
Hvala na pitanju, odlično 🙂

Stefan

Koje su to dvije stvari kojih se Balkanac najvise plasi ,a pocinju na slovo “P“. Promaja i Plivajuci zamajac 😀

Goran Jurković

Glupost koju su izmislili da uzmu ljudima pare. Jer prije je bila sasvim dobra lamela sa oprugama. Ali set prilikom izmjene je košta i 200eu. Sada na istom 2.0 dizelu košta 1000eu.

moron

Mislim da je to ( „plivajući“ ) danas značajno jeftinije. Bar sam ja tako zaključio kada sam to pitanje prethodni put proveravao. Da li su, pak, zaista nužni, to je (i za mene) veliko pitanje, posebno od kada su počeli da ih „trpaju“ i u malene turbo benzince. Verujem da bolje amortizuju vibracije od opruga na lameli, ali sam ubedjen da i samo ( odgovarjuće) opruge na lameli mogu da rade posao. To se i pokazalo sa zamenskim setovima, sa fiksnim zamajcima (ali, rekao bih, sa jačim oprugama na lameli), koji se (kao zamena) koriste kod nekih modela sa „plivajućim“.