1. Home
  2. Vesti
  3. Britanci i Balkanci – zajedno protiv DPF-a
Britanci i Balkanci – zajedno protiv DPF-a
0

Britanci i Balkanci – zajedno protiv DPF-a

381
0
Podelite sa prijateljima:

Hiljade britanskih vozača upravlja dizel automobilima, sa kojih je deinstaliran filter za prečišćavanje izduvnih gasova, rezultati su do kojih je dovela istraga, sprovedena u Velikoj Britaniji.

Filter za prečišćavanje izduvnih gasova dizel vozila je zadužen da filtrira veliku količinu gasova koji nastaju kroz proces sagorevanja, pa je stoga izložen velikom riziku od čestog zaprljanja i pratećih skupih kvarova. Zamena amortizovanog filtera može da košta čak i do hiljadu britanskih funti, pa su se mnogi vozači u Britaniji dosetili “genijalnog” rešenja, i jednostavno ga uklonili sa izduvnog sistema automobila, za sumu od par stotina britanskih funti, koliko košta ovaj zahvat.

Sa pravne tačke gledišta, stvari stoje ovako: kako je privatna imovina nedodirljiva, vozači imaju pravo da izvrše ukljanjanje DPF sa svog vozila. Međutim, vožnja vozila sa kojeg je uklonjen DPF, već predstavlja nešto drugo. Naime, svako ko bude uhvaćen u vožnji, ovako „modifikovanog“ vozila, biće kažnjen sumom koja se kreće u rasponu od 1.000 do 2.500 britanskih funti, zavisno od toga da li upravlja putničkim ili kombi vozilom.

Čak 1.800 dizel vozila na putevima Velike Britanije je identifikovano od strane državne Agencije za poštovanje standarda za putnička vozila, sa odstranjenim filterima za prečišćavanje izduvnih gasova. Vlasnici inkriminisanih vozila verovatno nisu svesni činjenice da su izduvni gasovi iz dizel motora zaslužni za oko 38.000 preuranjenih smrtnih ishoda, a prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, kao i da mogu da utiču na zdravlje pluća i srca.

Filter za prečišćavanje izduvnih gasova funkcionišu tako što zadržavaju štetne materije i vezuju ih za sebe, a potom ih, koristeći toplotnu energiju koju stvara agregat, sagorevaju i ispuštaju u atmosferu u bezopasnom stanju. Proces sagorevanja nečistoća se odigrava samo na izuzetno visokim temperaturama i moguć je samo pri dužim vožnjama autoputem.

Gradski ciklus vožnje, sa puno kreni/stani sekvenci, ne obezbeđuje uslove postizanja dovoljno visokih temperatura, što uslovljava brže gomilanje nečistoća u filteru, i njegov prevremeni kvar.

Sečenjem malog otvora na omotu filtera, koji služi da se filter izvadi iz ležišta i time ukloni iz sistema prečišćavanja izduvnih gasova, pa potom i zavarivanjem, izvađene pločice nazad na kućištu filtera, ostavlja se utisak, površnim pogledom, da je filter na svom mestu. Regulativa u Britaniji trenutno nalaže samo vizuelnu inspekciju filtera, koja na ovaj način, ne može da detektuje odsustvo DPF. Pored toga, ni testovi izduvnih gasova nisu dovoljno pouzdani kako bi utvrdili uklanjanje predmetnog filtera. Ovakvo stanje će se, izvesno zadržati sve do maja 2018. godine.

Za ovakvu bahatost i bezobzirnost, rasprostranjenu, eto i u Velikoj Britaniji, kazne su isuviše blage, rekli bismo.

 

(381)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments