1. Home
  2. Zelene strane
  3. Prečišćavanje izduvnih gasova automobila postaje efikasnije
Prečišćavanje izduvnih gasova automobila postaje efikasnije
0

Prečišćavanje izduvnih gasova automobila postaje efikasnije

2.26K
0
Podelite sa prijateljima:

Neutralisanje zagađivača iz izduvnih cevi, zahtevniji je zadatak nego što se to čini u prvi mah. Noviji tipovi katalizatora uspevaju da proces neutralizacije štetnih materija obave i na niskim temperaturama, odnosno značajno su efikasniji.

Sigurno ste se više puta našli zaglavljeni u sred saobraćajnog haosa, a to se po Marfijevom zakonu obično, dešava iza nekog starog automobila. Vrlo brzo svim čulima počinju da smetaju jezivi izduvni gasovi. Današnji automobili su daleko sofisticiraniji, u svakom, a posebno u smislu tretmana izduvnih gasova. Pa ipak, i oni zagađuju prirodu.

Svi noviji modeli poseduju sisteme za prečišćavanje gasova, takozvane katalizatore. Oni služe da bi najotrovnije materije, koje nastaju sagorevanjem benzina ili nafte, razložili na manje štetne, kao što su azot, ugljen dioksid i vodena para.

Kako bi pokrenuli hemijsku reakciju koja čini ovu magiju razlaganja otrova mogućom, keramički deo, prošaran rupicama obloženim platinom i ostalim metalima, pozicioniran je neposredno uz motor. Na taj način se metal zagreva i pokreće proces neutralisanja jedinjenja koja zagađuju vazduh.

Bilo kako bilo, agregati ekonomičnih automobila zahtevaju određeno vreme kako bi postigli radnu temperaturu, a štetne emisije startuju sa okretanjem ključa u bravi, pa čak i ranije, odnosno dok stoje u mestu, neaktiviranog motora.

Profesor na Odeljenju hemijskog inženjeringa pri državnom univerzitetu Vašingtona, Jong Vangje sa svojim timom dizajnirao novi katalizator koji može da radi na znatno nižim temperaturama od konvencionalnih, a da pritom može da podnese i ekstremno visoke temperature, uzrokovane radom motora.

Istraživači su već pronašli način da neutrališu i stabilizuju pojedinačne atome platine na površini cerijum oksida, najčešće korišćene komponente u katalizatorima namenjenim kontroli emisija. Kao što opisuju u istraživanju objavljenom tokom decembra u časopisu Science, tretirali su novi katalizator na pari zagrejanoj do 750° C.

“Na naše potpuno iznenađenje,ustanovili smo da je katalizator ostao veoma stabilan, ali zbog ovako agresivnog tretmana, istovremeno je veoma aktivan i na niskim temperaturama. Tako smo ga suočili sa izazovima funkcionisannja i na visokim, ali i na niskim temperaturama, što se pokazalo veoma uspešnim.” – izjavio je profesor.

Koautor Abhaja Datije, profesor na Odeljenju za hemijski i biološki inženjering Univerziteta Novog Meksika, izjavila je da “je visoka reaktivnost novog katalizatora, ono što je neophodno za buduću generaciju efikasnijih vozila”. Za primer je navela hibridna vozila, čiji se agregati sa unutrašnjim sagorevanjem često aktiviraju i gase, ne postižući tako radnu temperaturu, jako dugo.

 

(2260)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments